Harita
Anasayfa
Forum
    Eğitim Ücreti Gider Olarak Gösterilirmi ?
        Eğitim Ücreti Gider Olarak Gösterilirmi ?..




  Eğitim Ücreti Gider Olarak Gösteril..  
#0

Eğitim Ücreti Gider Olarak Gösterilirmi ?

Gelir vergisi Kanunu Madde 89- (Değişik:16/7/2004-5228/28 md.) 2. Beyan edilen gelirin % 10’unu aşmaması, Türkiye’de yapılması ve gelir veya kurumlar vergisi mükellefiyeti bulunan gerçek veya tüzel kişilerden alınacak belgelerle tevsik edilmesi şartıyla, mükellefin kendisi, eşi ve küçük çocuklarına ilişkin olarak yapılan eğitim ve sağlık harcamaları (mükerrer 121 inci madde çerçevesinde eğitim ve sağlık harcamaları nedeniyle vergi indiriminden yararlanan ücretliler, aynı harcamalarını bu hükümden yararlanarak matrahlarından indiremezler).(2)


Gelir vergisi kanunu 89.Maddenin 2.bendine göre;

Yıllık beyanname veren gelir vergisi mükellefleri,(şirket ortakları hariç) eğitim giderlerini beyan ettikleri gelirden indirebilirler. Eczacı,tornacı,bakkal,kasap,muhasebeci,avukat,mimar,mühendis,kırtasiyeci,tuhafiyeci,berber,nakliyeci,kendi adına işletme açan işyeri sahipleri, hatta kira geliri elde edenler dahi, eğitim giderlerini gelir vergisi beyannamesi üzerinden vergi matrahından indirebiliyorlar.

      Faydalanmanın şartları ;

  1. Eğitim gideri Türkiye’de yapılması gerekiyor.Çocuğunuzu yurt dışında bir okula gönderdiyseniz bu maddeden yararlanamıyorsunuz.
  2. Yapılan harcama Gelir veya kurumlar vergisi mükellefiyeti bulunan gerçek veya tüzel kişilerden alınacak faturalarla belgelenmesi  gerekiyor.Yani,çocuğunuzu kurumlar vergisinden muaf bir okula gönderiyorsanız (vakıf ) veya yaptığınız kırtasiye gideri,dersane gideri basit usul bir mükellef den belgelendiriliyorsa maalesef indirilemiyor.Bu konuda en çok hapılan hata,özel okulların hepsinin faturasının geçerli olmadığı yönündedir.Üniversitelerin bazıları kurumlar vergisinden muaf vakıflardan oluşur ama yine de öğrencilerine fatura keserler.Bu fatura sizleri yanılmasın,mutlaka muhasebeciniz ile bu konuyu görüşünüz.Çünkü,gelir veya kurumlar vergisine tabi olmayan üniversitelerin veya ilk öğretim okullarının faturası maalesef bu konuda geçerli olmuyor.Ayrıca, okullara veya derneklerine 'bağış' adı altında yapılan ödemeler eğitim harcaması kapsamına girmiyor.

  1. Bu iki koşul sağlandığında yapılan eğitim giderlerinin vergi matrahından düşülmesi mümkün oluyor. Ancak, yapılan eğitim harcamasının matrahtan düşülebilecek kısmı Gelir Vergisi Kanunu'nun 89. maddesine göre, beyan edilen gelirin yüzde 10'u ile sınırlı.Yani,eğitim giderleriniz ne olursa olsun en fazla beyannamede gösterdiğiniz gelirin %10 ‘u kadarını düşebilirsiniz.Fazlasını gelirinizden düşme imkanınız yok.                                          Örnek:   Gelir vergisi beyannamenizde 15 000 TL.beyan edilecek geliriniz varsa . bununla ilgili  özel okuldan 10 000 TL fatura almışsanız faturanın ancak,1.500TL.’sini gelirinizden düşebilirsiniz.

Ücretliler ve Kurumlar vergisi mükellefleri (Şirket Sahipleri )  eğitim giderleri  indirimden faydalanamaz.

 
Bu indirimden kendiniz, çocuklarınız ve eşinizden dolayı faydalanabilrsiniz. Kendiniz veya eşiniz de bu kapsamda bir kursa,dersaneye giderse veya  kitap, kırtasiye, bilimsel eser satın aldığında alınacak geçerli bir belge (fatura,fiş) bu kapsamda değerlendirilecektir.


Bu Mesaj Son Olarak ayder Tarafından 15.11.2011 08:10:47 Tarihinde Düzenlenmiştir.

İmza yok!


        ayder
Normal Üye!
Rep Gücü : 133 [+]
Nerden : Belirtilmedi
Yaş : 38
Cinsiyet : Erkek
Paylaşım : % 37,7
Tecrübe : % 6,1
Güç : % 43,8
Son Giriş : 9/28/2012  06:42 PM
Bookmark and Share 03.11.2011 10:50:35



  Eğitim Ücreti Gider Olarak Gösteril..  
#1

GÜZEL....



Doğruların Yemin Etmeye İhtiyacı Yoktur.


        Necip DENİZ
Normal Üye!
Rep Gücü : 0 [+]
Nerden : Belirtilmedi
Yaş : 39
Cinsiyet : Erkek
Paylaşım : % 34,3
Tecrübe : % 4,3
Güç : % 38,6
Son Giriş : 23.11.2013 10:43:35
PERSONELLERİN HİJYEN EĞİTİMİ YÜRÜRLÜĞE GİRMİŞTİR. 22.11.2011 10:44:40

  Eğitim Ücreti Gider Olarak Gösteril..  
#2

genelde zarar eden mükellefler  bu gideri de düşüp zararı arttırmak istemez



WinkAZ YE , AZ UYU , AZ KONUŞ !!!Wink


        yasinaraz
dosya editörü
Rep Gücü : 164 [+]
Nerden : Belirtilmedi
Yaş : 34
Cinsiyet : Erkek
Paylaşım : % 49
Tecrübe : % 12,1
Güç : % 61,1
Son Giriş : 09.04.2014 11:49:36
PERSONELLERİN HİJYEN EĞİTİMİ YÜRÜRLÜĞE GİRMİŞTİR. 01.12.2011 13:31:41

  Eğitim Ücreti Gider Olarak Gösteril..  
#3

ama bazı veliler var noter ve eczacılar gibi onlar için güzel bi iş



WinkAZ YE , AZ UYU , AZ KONUŞ !!!Wink


        yasinaraz
dosya editörü
Rep Gücü : 164 [+]
Nerden : Belirtilmedi
Yaş : 34
Cinsiyet : Erkek
Paylaşım : % 49
Tecrübe : % 12,1
Güç : % 61,1
Son Giriş : 09.04.2014 11:49:36
PERSONELLERİN HİJYEN EĞİTİMİ YÜRÜRLÜĞE GİRMİŞTİR. 01.12.2011 13:32:12

  Eğitim Ücreti Gider Olarak Gösteril..  
#4

Eğitim harcamalarının gider olarak gösterilmesi konusu çok az bilinmektedir



İmza yok!


        eDe
Normal Üye
Rep Gücü : 140 [+]
Nerden : Belirtilmedi
Yaş : 6
Cinsiyet : Belirtilmedi
Paylaşım : % 55,1
Tecrübe : % 6,8
Güç : % 61,9
Son Giriş : 08.01.2014 09:49:10
PERSONELLERİN HİJYEN EĞİTİMİ YÜRÜRLÜĞE GİRMİŞTİR. 15.01.2012 00:00:32


Hızlı Mesaj
Mesaj Yazabilmek İçin Lütfen Kayıt Olun.
Veya Giriş Yapın.

Bu forumda yeni konular açamazsınız
Bu forumdaki mesajlara cevap veremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı değiştiremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı silemezsiniz
Forum kurallarına aykırı başlıkları yetkililere bildirebilirsiniz
Bu forumdan dosya indiremezsiniz